Традиционално децембарско предавање др Биљане Пиргић у родном Ваљеву

У оквиру циклуса „Православље и млади“, којег организује Црквена општина при Храму Васкрсења Христовог са благословом Епископа ваљевског Г. Исихија, др Биљана Пиргић, дечји психијатар и психотерапеут, традиционално на празник Ваведења Богородичиног одржала је предавање у Вишем јавном тужилаштву, које је, као и увек, одушевило њене бројне завичајце. У преподневним часовима, својом речју др Пиргић надахнула је и утешила штићенике Казнено- поправног завода, где је гостовала на позив духовника установе јереја Дејана Трипковића. Тема „Заједништво, самоћа и усамљеност“, након пандемије Ковида 19, у целом свету актуелнија је него икада, будући да су људи били принуђени да смање друштвене контакте.
Дете када има искуство доброте и љубави, имаће животну креативност и наду да постоји добро и да ће га оно наћи, као и да ће добро одабрати пријатеље и животног партнера, закључила је др Биљана Пиргић.
Предавање је својим наступом улепшала Група „Нектарија“, а др Пиргић је, као и ранијих година, одговарала на низ питања заинтересованих посетилаца.
Следи предавање др Пиргић.

Детаљније на интернет страници Епархије ваљевске, где ћете ових дана моћи да погледате целу трибину.

Ваведење у старој обреновачкој цркви

Протонамесник Александар Вучај, архијерејски намесник посавски, беседио је на Светој Литургији у Храму Силаска Светог Духа на Апостоле у Обреновцу на празник Ваведења Пресвете Богородице, објаснивши да се у том дану сусрећу Стари и Нови Завет. „Њен улазак у Храм је припрема за Благовести, а потом и за рођење Господа у Витлејему“, истакао је отац Александар, додајући да је Богородица најлепши изданак овог света. „Све што она чини у свом животу јесте израз њене слободе“, подвукао је беседник, закључујући је наша слобода да живимо по Богу и у Богу, али да наша слобода буде слобода љубави, слобода свега што је хришћанска врлина.

Манастир Пустиња прославио славу – Ваведење

Древни манастир Пустиња, задужбина Светог краља Драгутина из 13. века, прославио је славу – празник Ваведења Пресвете Богородице литургијским сабрањем којим је началствовао протонамесник Дарко Ђурђевић, архијерејски намесник ваљевски први. Саслуживало је више свештенослужитеља, молитвено су се сабрали верници међу којима су били Лазар Гојковић, градоначелник Ваљева и Милош Милутиновић, начелник Колубарског округа. Беседио је протонамесник Бранко Чолић који је подвукао да децу треба да васпитавамо по узору на Свете Јоакима и Ану, да као што су они од Богородице сачинили Храм Божји, тако и ми да чинимо. „Смисао јесте у васпитању деце, а узор треба да нам буде Богородица“, закључио је беседник.

Ваведење у Храму Светог Георгија у Новом насељу

Празник Ваведења Пресвете Богородице прослављен је литургијски уз молитвено учешће веома великог броја верника у Храму Светог Георгија у Новом насељу. Светом Литургијом је началствовао протонамесник Александар Гајић, док је о празнику беседио јереј Мија Бојиновић, позвавши вернике да искрено замоле Господа за опраштај, јер нас пред Њим заступа Пресвета Богородица. „Сва ова твар поштује Богородицу, јер се она непрестано моли за овај грешни људски род“, рекао је беседник, након чије проповеди су скоро сви сабрани приступили светом причешћу.

Недеља 26. по Духовима у Храму Свете Тројице у Обреновцу

Протојереј-ставрофор Љубомир Милованоић, старешина Храма Силаска Светог Духа на Апостоле у Обреновцу, беседио је о безумном богаташу у Недељу 26. по Духовима. „Једино су греси наши, а све оно што је добро, Божје је“, упозорио је беседник, истакавши да је некима од нас Господ дао материјална богатства бисмо били благодарни и милосрдни, а не да бисмо се иживљавали над људима. „Једини нам је циљ да се богатимо Богом, да тако учимо и наша поколења!“, рекао је отац Љубомир.

Недеља 26. по Духовима у Храму Васкрсења

У првој недељи Божићног поста, а 26. по Духовима Светом Литургијом у Храму Васкрсења Христовог началствовао је протонамесник Драган Јаковљевић, старешина Храма. Саслуживало је више свештенослужитеља уз појање певнице, а о посту и безумном богаташу је беседио јереј Дејан Трипковић. Нама је најважније у животу да се богатимо Богом, а не материјалним богатствима као што је то случај са богаташем из приче. „Пост користимо и да бисмо били бољи једни према другима, а свако пости како може“, рекао је отац Дејан, додавши да је пост благодатан само ако смо бољи једни према другима.

Недеља 26. по Духовима у Покровској цркви

У Недељу 26. по Духовима Светом Литургијом у Храму Покрова Пресвете Богородице началствовао је протонамесник Дарко Ђурђевић, архијерејски намесник ваљевски први, уз саслуживање браће свештенослужитеља, појање певнице и Мешовитог црквеног хора „Хаџи Рувим“. О безумном богаташу беседио је јереј Величко Илић, старешина храма, који је истакао да све што чинимо и радимо, треба да буде припрема за вечност и Царство Небеско, а све оно што је материјално, то је и пролазно. „Да се у нашим срцима роде врлине којима бисмо задобили живот вечни!“, закључио је отац Величко.

Архијерејска Литургија на Ваведење у Славковици

Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Исихије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру посвећеном овом празнику у Славковици. Ово је уједно и прва архијерејска Литургија после шест векова. Саслуживало је више свештенослужитеља Епархије ваљевске, а након читања светог јеванђеља Преосвећени је говорио о смислу и величини празника, као и о приликама које су владале у време када је Пресвета Дева ушла у светињу над светињама. Празнујемо њено приношење јерусалимском храму. „На Светој Литургији се узносимо у благословено Царство Пресвете Тројице и причешћујемо се Телом и Крвљу Господа Исуса Христа, сједињујемо се са Њим“, нагласио је Владика, додајући да је Пресвете Дева живела у најприснијој заједници са својим Сином.

Постхумно, орден Светог Владике Николаја је додељен ђакону Драгану Иконићу који се духовно старао о манастиру. У његово име орден је примила супруга, Љиљана Иконић, која се захвалила на одликовању, истакавши да је духовно ђакон Драган са свима на Светој Литургији.

Епископ Исихије је на крају Литургије честитао свима сабранима празник, подсетивши да је Богородица уласком у храм постала светиња над светињама. Преосвећени је додао да почившем оцу Драгану нису биле потребне захвалнице, али орден је начин да Црква препозна своје синове и као оне који треба да нас подстакну да идемо њиховим стопама.

Свето јеванђеље Седмице 27. по Духовима за понедељак 4. децембар лета Господњег 2023.

Свето Јеванђеље од Луке, зачало 54,58 (10,38-42; 11,27-28)
38. А кад путоваху и он уђе у једно село, а жена нека, по имену Марта, прими га у кућу своју. 39. И у ње беше сестра по имену Марија, која седе код ногу Исусових и слушаше беседу његову. 40. А Марта се заузела да га што боље услужи, и приступивши му рече: „Господе, зар ти не мариш што ме сестра моја остави саму да служим? Реци јој, дакле, да ми помогне.” 41. А Исус одговарајући рече јој: „Марта, Марта, бринеш се и узнемираваш за много, 42. а само је једно потребно. Али је Марија добар део изабрала који јој се неће одузети.”

27. А док он то говораше, подиже глас једна жена из народа и рече му: „Блажена утроба која те је носила, и дојке које си сисао!” 28. А он рече: „Ваистину, блажени су они који слушају реч Божију и држе је.”
Свети Теофан Затворник:
Мисли за сваки дан у години
На празник Ваведења у храм Пресвете Богородице почиње да се пева: Христос се рађа. Тиме се верујући припремају за достојно сретање празника Христовог Рођења. Схвативши тај наговештај, поступај по њему. Удуби се у тајну Оваплоћења јединородног Сина Божијег; дођи до његовог узрока у предвечном савету Божијем о постанку света и човека у њему; увиди његов одблесак у стварању човека; радосно сусретни прву благовест о томе одмах после пада; разумно испитај његово постепено раскривање у пророштвима и старозаветним праобразима; разјасни себи ко и како се у Израиљу припремио за прихватање оваплоћеног Бога, под утицајем божанских васпитних установа и чинова. Затим пређи, ако хоћеш, иза граница народа Божијег, и сабери зрак светлости Божије, која сија у тами, размотривши у којој мери су изабрани од свих народа дошли до предосећаја појаве необичног Божијег промишљања о људима. То ће бити мисаона припрема. Међутим, ту је и пост. Спреми се на уздржање, исповеди се и причести Светим Христовим Тајнама. То ће бити делатна и животна припрема. Ако ти Господ, услед свега тога, да да осетиш силу Његовог доласка у телу, када дође празник ти већ нећеш празновати због туђе радости, него због своје рођене.
чита: јереј Јован Новитовић

Свето јеванђеље Седмице 26. по Духовима за недељу 3. децембар лета Господњег 2023.

Јеванђеље Лука, зачало 66. (12,16-21)
16. Каза им пак причу говорећи: „У једнога богатог човека роди њива. 17. И размишљаше у себи говорећи: ‘Шта да чиним, јер немам у шта сабрати љетину своју?’ 18. И рече: ‘Ово ћу учинити: срушићу житнице своје и саградићу веће; и онде ћу сабрати сва жита моја и добра моја; 19. и казаћу души својој: ‘Душо; имаш многа добра сабрана за многе године; почивај, једи, пиј, весели се.’ 20. А Бог му рече: „Безумниче, ове ноћи тражиће душу твоју од тебе; а оно што си припремио чије ће бити?” 21. Тако бива ономе који себи тече благо, а не богати се Богом.

Свети Теофан Затворник:
Мисли за сваки дан у години

Испричавши о богаташу који је намеравао само да једе, пије и весели се, а затим био поражен смрћу, не доживевши насладе које је очекивао, Господ је закључио: Тако бива ономе који себи тече благо, а не богати се Богом (Лк.12,21). Такав удео њих постиже. Они који се богате богозаборавом, мисле само о телесним утехама. Они, пак, који желе да избегну тај горки удео, нека се потруде да не стичу за себе, већ нека се богате само Богом. Сво богатство је од Бога. Уколико га стекнеш, посвети га Богу и проистећи ће свето богатство. Све вишкове дели са онима који имају потребу. Тако ћеш вратити Богу оно што ти је дао. Ко даје бедноме, Богу даје. Онај ко тако троши богатство, истински се богати. Богатећи се добрим делима, он се богати ради Бога, са намером да му угоди; он се богати Богом, привлачећи Његов благослов; он се богати од Бога, који вернога у маломе поставља над многим; он се богати код Бога, а не сам за себе, будући да себе не сматра господарем, него само приставом и рачуновођом, чија се сва брига састоји у томе да намири све који му долазе са потребама. Он се боји да било шта утроши на себе самог, јер сматра да би неисправно употребио имање које му је поверено.
чита: јереј Јован Новитовић