Епископ Исихије: Господ је дошао да буде са нама
Сваке недеље по Васкрсу, у јеванђељу имамо догађај који нам продубљује значај васкрсења. Данас, у одломку о раслабљеном, дознајемо одговор на питање, вапај нашег рода раслабљеног, да имамо Човека и то је Син Божји- Господ Христос, Који је људску природу присајединио Својој божанској природи, беседио је Преосвећени Епископ ваљевски г. Исихије на литургијском сабрању, које је предводио заједно са Митрополитом аустралијско- новозеландским г. Силуаном у Покровској цркви, уз саслуживање свештенослужитеља из Ваљева и појање певнице и Црквеног хора “Хаџи Рувим” под управом Марије Малиџан
Тумачећи познату јеванђељску причу о Бањи Витезди (Јн 5, 1- 15) у којој, међу мноштвом болесних, 38 година лежи одузети човек који, како писац наводи, нема човека да га спусти у воду не би ли добио исцељење, Владика Исихије је навео да је реч о метафоричком приказу васцелог људског рода који лежи раслабљен и чека благодат Божју. Човек је, указао је проповедник опхрван грехом, његова људска природа је искварена од првородног греха, иако се рађамо са боголикошћу.
– Што смо дубље у греху, то смо више раслабљени и теже је да се пренемо, да се покајемо, да зауставимо пропадање и кренемо са исцељењем. Господ долази у Свој род и показује да је Он “тај човек”, да је посредник између Бога и човека- истакао је Владика Исихије, поткрепивши поуку разговором између раслабљеног човека, коме Господ Христос објављује да је управо због њега, као и свих нас, се оваплотио, постао човек, претрпео страдања, како она у виду исмевања и одбацивања током проповеди, тако и она коначна у виду распећа на крсту. Господ Христос каже:”Устани и узми одар свој и ходи…”, што раслабљени и чини, те видимо да бива исцељен и без дуго очекиваног уласка у бању.
– Господ је дошао да буде са нама и та благодат којом је у Старом завету закон могао да посредује и да је преноси на оне који верују, била је ограничена. И кад је у највећој благодати и сили, човек је могао само делимично да се исцели. Господ је претрпео последицу нашег греха. Тој постељи, у којој смо немоћни лежали, Он је смисао поништио и ми имамо снаге да је носимо, да живимо исправно и здраво. Рекао је и да остаје са нама довека. Није само дошао на неколико година међу Свој народ па се удаљио, већ је рекао да је с нама у све векове и да ће умолити Оца да пошаље Духа Утешитеља. Читава Света Тројица учествује у домостроју нашег спасења, а Црква, у којој ми налазимо утеху на Светој Литургији, јесте носилац спасења и благодати- објаснио је Владика Исихије поруку коју, причом о Бањи Витезди, шаље Свети јеванђелист Јован, ученик Спаситеља.
На крају Свете Литургије, Владика Исихије је благословио своју духовну децу и заблагодарио на саслуживању Митрополиту Силуану, који духовно предводи верни народ на Петом континенту, а у љубави је део Ваљевске епархије, истакавши да ове две црквене јединице у заједништву пребивају. Митрополит Силуан је узвратио благодарјем брату архијереју, изразивши радост због сабрања у молитви, јер то је, како је навео, велика утеха и охрабрење свима нама. Континенти и било какве дистанце не могу да нас удаље, кад смо у молитви заједно, поручио је Митрополит Силуан, подсетивши да га за овај крај везују сећања на дане у којима се, крај блаженопочившег Владике Милутина, духовно формирао. У име својих епархиота, Митрополит Силуан је поздравио све сабране у најстаријој ваљевској светињи.
Ј. Ј.